Gati për t'i lënë vendin Joe Biden, Donald Trump përgatit lëvizjen e fundit si president

Publikuar tek: bota, më 22:00 18-01-2021 Gati për t'i lënë vendin Joe Biden, Donald Trump përgatit lëvizjen e fundit si president Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump po përgatitet për të bërë lëvizjen e fundit në prag të largimit nga detyra që e mban prej 4 vitesh.  

Sipas mediave amerikane, Trump është gati për të falur 100 persona të burgosur në ditën e tij të fundit si president.

Faljet janë një nga disa pikat që Trump duhet të plotësojë para se të përfundojë presidenca e tij. 

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë gjithashtu kanë ende urdhra ekzekutivë të përgatitur dhe Presidenti është ende me shpresë për të deklasifikuar informacionin në lidhje me hetimin e Rusisë përpara se të largohet nga zyra.

Por me një numër në rënie të zyrtarëve të administratës ende në punë, gjasat që ndonjë prej tyre të bëhet, duken se po zvogëlohej.

Trazirat e 6 janarit që çuan në fajësimin e dytë të Trump kanë komplikuar dëshirën e tij për të falur veten, fëmijët e tij dhe avokatin personal Rudy Giuliani. 

Në këtë pikë, ndihmësit nuk mendojnë se ai do ta bëjë këtë, por vetëm Trump e di se çfarë do të bëjë me pjesën e tij të fundit të pushtetit presidencial para se të dalë zyrtarisht nga zyra në mesditë e 20 janarit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Conte kalon testin e parë, kabineti i tij merr mbështetjen e 321 deputetëve
»
Article Logic
Execution time: 0.01134204864502
array(1) { ["section"]=> string(94) "gati-per-t-i-lene-vendin-joe-biden-donald-trump-pergatit-levizjen-e-fundit-si-president-235505" }