Gatimi kombëtar më i famshëm në Skoci është me origjinë vikinge

Publikuar tek: bota, më 16:07 29-12-2015 Gatimi kombëtar më i famshëm në Skoci është me origjinë vikinge

Kasapi më i famshëm i skocisë ka thënë se gatimi tradicional kombëtar i Skocisë, haggis, nuk është aspak skocez por vjen nga skandinavia.

Joe Callaghan, një nga kasapët më të famshëm të Britanisë së Madhe pretendon se gatimi u soll në Skoci nga grabitësit Norsemen gjatë pushtimit Viking të bregdetit skocez në shekullin e 9-të.

Haggis tradicional përbëhet nga stomaku i deles që mbushet me copa të mëlçisë, zemrës dhe mushkërrive të përziera me qepë, erëza, kripë dhe dhjam. Por kasapi nuk është i pari që pretendon për origjinën vikinge të ushqimit, edhe historian të shumtë kanë sugjeruar një gjë të tillë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01171088218689
array(1) { ["section"]=> string(69) "gatimi-kombetar-me-i-famshem-ne-skoci-eshte-me-origjine-vikinge-28798" }