Gazeta franceze në 1937: Nga ferexheja tek mbajtja e kaskës, rruga e gjatë që kanë bërë gratë shqiptare për t’u çliruar nga tutela mashkullore

Publikuar tek: aktualitet, më 16:42 12-11-2017 Gazeta franceze në 1937: Nga ferexheja tek mbajtja e kaskës, rruga e gjatë që kanë bërë gratë shqiptare për t’u çliruar nga tutela mashkullore

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1937, në faqe të parë dhe të shtatë një shkrim për princeshën Maxhide dhe emancipimin e grave shqiptare.

Nga Aurenc Bebja

“Ndodhi një revolucion i vërtetë.

 Pranverën e kaluar, një dekret i Mbretit Zog të Shqipërisë shpalli barazinë mes gruas dhe burrit, dhe ndaloi ferexhen në të gjithë mbretërinë, e cila ishte vendi i fundit në Ballkan që u qëndronte ende besnik shumicës së traditave myslimane.

 Pra, nesër, në përvjetorin e çlirimit të Shqipërisë, një batalion i grave do të marrë pjesë në paradën e madhe ushtarake. « Amazonat » e reja do të paraqiten me uniformën e zakonshme ushtarake : kaskën, çizmet, maskën e gazit, pushkën dhe mitralozin.

 Ato do të komandohen nga Princesha Maxhide, një nga gjashtë motrat e Mbretit Zog, gruaja që ka bërë më së shumti për emancipimin e grave shqiptare. Ajo mban gradën e togerit në gardën mbretërore.

 Nga ferexheja tek mbajtja e kaskës, në tetë muaj, gratë e Shqipërisë kanë bërë një rrugë të gjatë për t’u çliruar nga tutela mashkullore.”

Burimi i shkrimit: www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1937-nga-ferexheja-tek-mbajtja-e-kaskes-ne-tete-muaj-grate-e-shqiperise-kane-bere-nje-rruge-te-gjate-per-t-u-cliruar-nga-tutela-mashkullore-maxhidja-motra-e-zogut-udherrefyesja-e-ketij-emancipimi/

image_1.jpg

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0078721046447754
array(1) { ["section"]=> string(146) "gazeta-franceze-ne-1937-nga-ferexheja-tek-mbajtja-e-kaskes-rruga-e-gjate-qe-kane-bere-grate-shqiptare-per-t-u-cliruar-nga-tutela-mashkullore-99290" }