Gazeta “People” i kushton artikull lindjes së vajzës së Princ Lekës dhe Princeshë Elias, vogëlushja mori emrin e veçantë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 17:05 23-10-2020 Gazeta “People” i kushton artikull lindjes së vajzës së Princ Lekës dhe Princeshë Elias, vogëlushja mori emrin e veçantë

Gazeta prestigjoze “People” i ka kushtuar një artikull lindjes së vajzës së Princ Lekës dhe Elia Zaharias.

Ata kanë vënë në dukje faktin se vajza e tyre erdhi në jetë pikërisht në datën e vdekjes së Mbretëreshës Geraldinë. Çifti mberëtror vendosi që vajzës së tyre t’i lënë emrin Geraldinë, në nder të gjyshës së Lekës.

Artikulli i plotë:

Princi i Kurorës Leka II dhe Princesha e Kurorës Elia mirëpritën të enjten fëmijën e tyre të parë, një vajzë. Ata e quajtën vajzën e tyre Geraldine - një homazh domethënës për stërgjyshen, Mbretëreshën Geraldine.

Mbretëresha Geraldine vdiq më 22 tetor 2002 - pikërisht në ditën e lindjes së vajzës së Princit Leka me Elia Zaharian.

Geraldina ishte mbretëreshë e Shqipërisë para se Mbreti Zog I u detyrua të internohej, pasi italianët pushtuan vendin me 1939. Megjithëse monarkia u shpërbë, djali i Zogut, Mbreti Leka mbeti kryetar i Shtëpisë së Zogut dhe pretendues i fronit deri në vdekjen e tij në 2011 dhe u pasua nga djali i tij i vetëm, Leka II.

Princi i Kurorës Leka II u martua me aktoren dhe këngëtaren Elia Zaharia në Tetor 2016, duke e bërë Princeshën e saj të Kurorës Elia të Shqiptarëve.

Çifti jeton në Tiranë, ku ata përfaqësojnë Shqipërinë dhe Kosovën dhe kryesojnë mbi Fondacionin Mbretëresha Geraldine. Princi Leka ka punuar si këshilltar brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ministrisë së Brendshme dhe Zyrës së Presidentëve të Shqipërisë, ndërsa Princesha Elia punon në Teatrin Kombëtar Shqiptar.

Familja mbretërore britanike gjithashtu po përgatitet të mirëpresë një foshnjë tjetër. Mbesa e Mbretëreshës Elizabeth, Princesha Eugenie është në pritje të fëmijës së saj të parë me burrin Jack Brooksbank.

Në një deklaratë thuhej se, "Lartësia e saj Mbretërore Princesha Eugenie dhe Z. Jack Brooksbank janë shumë të kënaqur të njoftojnë se po presin një fëmijë në fillim të vitit 2021."

"Duka i Jorkut dhe Sarah, Dukesha e Jorkut, Z. dhe Znj George Brooksbank, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut janë të kënaqur me lajmet."

Qoftë djalë apo vajzë, foshnja do të jetë e 11-ta në rreshtin e trashëgimisë në fronin britanik pas Eugenie. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që foshnja të marrë një titull mbretëror nga monarku.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zyrtari i PD-së propozon live spikeren e lajmeve, mallëngjehet Rudina Magjistari (VIDEO)
»
Article Logic
Execution time: 0.0093479156494141
array(1) { ["section"]=> string(124) "gazeta-people-i-kushton-artikull-lindjes-se-vajzes-se-princ-lekes-dhe-princeshe-elias-vogelushja-mori-emrin-e-vecante-224888" }