Gazetari investigativ ekzekutohet bashkë me të dashurën, çfarë ndodhi me të arrestuarit

Publikuar tek: bota, më 10:46 04-03-2018 Gazetari investigativ ekzekutohet bashkë me të dashurën, çfarë ndodhi me të arrestuarit

Shtatë persona u arrestuan si të dyshuar për vrasjen e gazetarit sllovak dhe të dashurës së tij, disa ditë më parë.

Jan Kuciak u ekzekutua bashkë me të dashurën. Të dy u gjetën pa jetë në banesën e tyre.

Mësohet se vrasja ka pasur lidhje me punën e gazetarit, i cili po punonte për një shkrim mbi aktivitetet e mafias italiane në vendin e tij, dhe të lidhjeve me njerëz të afërt me kryeministrin Robert Fico.

Shkrimi i tij, edhe pse i pa përfunduar, u botua në të përditshmen sllovake “Aktuality.sk".

Sakaq, bëhet me dije se të arrestuarit janë liruar, pasi pretendohet se nuk ka asnjë provë e cila mund ti mbajë të në burg.

Shatatë biznesmenët italianë të pëmendur në shkrimin e gazetarit, janë Antonino Vadala, Sebastiano Vadala, Bruno Vadala, Diego Roda, Antonio Roda dhe Pietro C.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090668201446533
array(1) { ["section"]=> string(93) "gazetari-investigativ-ekzekutohet-bashke-me-te-dashuren-cfare-ndodhi-me-te-arrestuarit-112150" }