Gazetarja e njohur merr shkrimin ‘copy- paste’ nga prestigjozja ‘The Guardian’ dhe i vë emrin e vet te Vitrina e Librit

Publikuar tek: fcb-bomb, më 15:28 15-02-2020 Gazetarja e njohur merr shkrimin ‘copy- paste’ nga prestigjozja ‘The Guardian’ dhe i vë emrin e vet te Vitrina e Librit Monika Stafa

Një rast që nuk mund të kalonte pa zhurmë në rrjetet sociale.

Gazetarja e njohur Monika Stafa që bën ‘Vitrinën e Librit’ në Top Channel, ka marrë një artikull ‘copy-paste’ nga prestigjozja ‘The Guardian’ dhe i ka vendosur emrin e saj.

"Vitrina e Librit/ Kur romanet vrisnin “zogj”! Është ky artikulli i kopjuar tërësisht nga shkrimtari John Mullan i cili e ka shkruar këtë që më 23 dhjetor 2019 dhe tanimë, gazetarja na e servir si lajm të ri dhe të vetin, më 10 shkurt 2020.

Njerëzit e vëmendshëm të kulturës e kanë vënë re dhe kanë nisur të komentojnë nëpër rrjet por edhe të akuzojnë gazetaren Stafa për vjedhje.

Nuk dihet se pse një gazetare e vjetër dhe me përvojë si Monika Stafa ka zgjedhur të marrë punën e dikujt tjetër dhe ta përvetësojë, në një kohë që mund të merrte vetëm atributet e përkthimit e jo të autorësisë, që në fakt i takojnë britanikut Mullan.

Më poshtë artikulli i publikuar nga The Guardian dhe Vitrina e Librit

ball.jpg

ball1.jpg

 

 

Screenshot_5_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

 

1_copy_copy_copy_copy.jpg

 

Screenshot_6_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

 

2_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

Shkrimi i kopjuar nga Monika Stafa http://top-channel.tv/2020/02/10/vitrina-e-librit-kur-romanet-vrisnin-zogj/?fbclid=IwAR1j-LEl0xympifQo6BGB11zxMxWgk9u5WaiF8DhJU_kXzKMWJZz59Epmp4

Shkrimi origjinal i 'The Guardian' https://www.theguardian.com/books/2019/dec/23/cold-warriors-writers-waged-literary-cold-war-duncan-white-review?fbclid=IwAR2cZ40OOfy7d8ffCm8YGNNtNgJEDEwsRJA9iFwaECyGPcLvWfLllsAtvlM

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010334968566895
array(1) { ["section"]=> string(121) "gazetarja-e-njohur-merr-shkrimin-copy-paste-nga-prestigjozja-the-guardian-dhe-i-ve-emrin-e-vet-te-vitrina-e-librit-195299" }