George SOROS letër kandidatëve presidencialë të 2020: Rrisni taksat e SHËNDETIT për më të pasurit

Publikuar tek: bota, më 16:37 24-06-2019 George SOROS letër kandidatëve presidencialë të 2020: Rrisni taksat e SHËNDETIT për më të pasurit Miliarderi George Soros

Miliarderi George Soros dhe anëtarë të familjeve Gund dhe Pritzker janë ndërmjet liderëve të biznesit të shëndetit që kanë firmosur një letër duke kërkuar një ligj të ri taksash për shëndetin.

 

Soros dhe firmëtarët e tjerë, raporton Forbes, thonë se një taksë 2 cent për dollar në asete mbi 50 milionë dollar dhe një shtesë takes prej 1 cent për dollar në asete mbi 1 miliardë dollar mund të gjenerojë 3 trilionë dollar në të ardhurat e taksave për 10 vjet.

Letra, e bërë sot publike, u adresohet kandidatëve presidencialë të 2020 duke deklaruar se “Amerika ka një përgjegjësi morale, etike dhe ekonomike për sistemin e taksave të shëndetit. Ky system i ri mund të ndihmojë të adresohet edhe kriza e klimës, përmirësimi i ekonomisë, përmirësimi i të ardhurave për shëndetin, mundësi të barabarta kreativiteti dhe liri demokratike më të forta. Duke bërë një sistem taksash shëndeti është në interes të republikës”. 

E prezantuar si një “thirrje për aksion” letra adreson gropën e thellë ndërmjet më të pasurve dhe argumenton se miliona amerikanëve të shtresës së mesme kanë paguar një taksë shëndeti në formën e taksave të pronës në formën e tyre primare të shëndetit.

“Dollari I ardhshëm i të ardhurave të reja të taksave duhet të vij nga të ardhurat financiare më të shumta, jo nga të ardhurat e amerikanëve të shtresës së ulët apo të mesme”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01097583770752
array(1) { ["section"]=> string(103) "george-soros-leter-kandidateve-presidenciale-te-2020-rrisni-taksat-e-shendetit-per-me-te-pasurit-169563" }