George Soros: Shtetet e Bashkuara ta njohin Korenë e Veriut si fuqi bërthamore

Publikuar tek: bota, më 21:53 25-01-2018 George Soros: Shtetet e Bashkuara ta njohin Korenë e Veriut si fuqi bërthamore

Miliarderi George Soros në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik Botëror i ka bërë thirrje SHBA-ve të njohin Korenë e Veriut si fuqi bërthamore dhe të negociojnë me shtetin diktatorial.

Sipas Sorosit, politikat e Shteteve të Bashkuara e motivojnë Korenë e Veriut të bëhet fuqi bërthamore. Ai shtoi se rreziku i një lufte atomike është real. Duke komentuar mbi “gjendjen e zymtë të botës”, Soros ka thënë se Shoqëritë e Hapura janë në rrezik si në SHBA dhe Europë.

Soros parashikon se Donald Trump nuk do të rizgjidhet president i SHBA-ve duke thënë se “është një fenomen që do të marrë fund në 2020”.

Soros ka kritikuar Facebook dhe Google duke thënë se po bëhen pengesë për inovacionin. Ai tha se rrjetet sociale kontrollojnë më shumë se gjysmën e reklamave të botës.

“Këto platforma shmangin pagesat dhe janë pothuajse monopole. Atëherë duhet t’i nënshtrohen rregllave më strikte dhe të ruajnë konkurencën. Një model i ri biznesi është duke u zhvilluar, jo ai i reklamës por i shitjes së produkteve direkt te përdoruesit. Ata shfrytëzojnë të dhënat e njerëzve me metoda diskriminuese. Kompanitë se mediave sociale i mashtrojnë përdoruesit duke i drejtuar në qëllimet e tyre. Qëllimisht ata nxisin vartësinë dhe kjo është shumë e dëmshme. Ka një ngjashmëri mes rrjeteve sociale dhe bixhozit.”, tha Soros. /Newsbomb.al.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013221979141235
array(1) { ["section"]=> string(84) "george-soros-shtetet-e-bashkuara-ta-njohin-korene-e-veriut-si-fuqi-berthamore-107940" }