Gjakderdhje dhe luftë, arrestohet pas 48 orësh ish-presidenti i republikës

Publikuar tek: bota, më 18:25 08-08-2019 Gjakderdhje dhe luftë, arrestohet pas 48 orësh ish-presidenti i republikës Përkrahës të ish-president të Kirgistanit festojnë pas sprasjes së forcave speciale

Forcat speciale të Kirgistanit arrestuan pas 48 orësh luftë ish-presidentin e vendit Almazbek Atambayev.

Ai u arrestua në rezidencën e tij në fshatin Koi-Tash pas një përplasje të dhunshme të gjatë që zgjati mbrëmjen e djeshme ku plagosën 85 veta dhe vdiq 1 polic.

Ndaj tij rëndojnë akuzat e korrupsioni dhe abuzimit me pushtetin. Simpatizantë të ish-kreut të shtetit në vitet 2011-2017 u konfrontuan ashpër me forcat e rendit dhe sigurisë duke qëlluar me armë ndaj tyre. Ata arritën të merrnin peng 3 oficerë policie, të cilët u liruan pas negociatave.

Vendi aziatik ka vuajtur kriza të rënda ekonomike dhe grushte shteti në vitin 2005 dhe 2010.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01298713684082
array(1) { ["section"]=> string(80) "gjakderdhje-dhe-lufte-arrestohet-pas-48-oresh-ish-presidenti-i-republikes-174747" }