Gjenden rreth 75 artefakte naziste në dhomën e fshehtë të një shtëpie në Argjentinë

Publikuar tek: bota, më 14:41 20-06-2017 Gjenden rreth 75 artefakte naziste në dhomën e fshehtë të një shtëpie në Argjentinë Anëtarë të policisë federale duke mbajtur objektet naziste të gjetura në dhomën sekrete të një shtëpie në Buenos Aires

Rreth 75 objekte naziste janë gjetur në dhomën e një shtëpie pranë kryeqytetit të Argjentinës, koleksioni më i madh i artefakteve naziste të gjetura ndohjëherë në këtë vend.

Një bust i Hilterit, xhama zmadhues dhe kuti elegante të dekoruara me kryqin e thyer u gjetën në qytezën Beccar, në veri të Buenos Airesit.

Autoritetet besojnë se objektet i përkisnin figurave të larta naziste në Gjermani, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Një numër i madh nazistësh u arratisën në Brazil dhe Argjentinë pas përfundimit të luftës. /Newsbomb.al

Disa foto të objekteve të gjetura:

th45rthy45rhy5h5h56.jpg

Orendi elegante të dekoruara me simbolet naziste

rty45y45yrjji67.jpg

Një orë rëre me simbolin e svastikës

e45t45t45ey4rth55.jpg

Një kuti naziste nga koha e Luftës së Dytë Botërore me disa harmonika

tryu456yu56utrjyu55.jpg

Disa dekorata naziste

tyji567uj454hrfrr.jpg

Busti i Hitlerit dhe disa statuja të tjera metalike

tgh3565hj6hj6.jpg

Një thikë naziste e ekspozuar në selinë e Interpolit në Buenos Aires

567ujtrj5t7j567j76.jpg

Portreti i liderit nazist Adolf Hitler

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U arrestua në Korenë e Veriut për vjedhjen e posterit, vdes studenti amerikan
E dhimbshme, boksieri vdes në ring pas goditjes në “knockout” »
Article Logic
Execution time: 0.011176109313965
array(1) { ["section"]=> string(89) "gjenden-rreth-75-artefakte-naziste-ne-dhomen-e-fshehte-te-nje-shtepie-ne-argjentine-83180" }