Gjendet diamanti më i madh në botë, 1,111 karat

Publikuar tek: bota, më 15:19 19-11-2015 Gjendet diamanti më i madh në botë, 1,111 karat

Një diamant që besohet se është më i madhi i gjetur në 100 vitet e fundit është zbuluar gjatë gërmimeve në një minierë në Botswana.

Diamanti është i një kualiteti tepër të lartë, i llojit "2a" prej 1,111 karat. Guri i çmuar është nxjerrë nga kompania me bazë në Stokholm në minierën  “Lucara Karowe” dhe është i dyti më i madh në botë, ndërsa i pari diamant më i madh i nxjerrë me metoda moderne.

Guri i çmuar më i madh në botë është Cullinan, diamanti 3,106 karat i gjetur në vitin 1905 në Afrikën e Jugut.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021156072616577
array(1) { ["section"]=> string(52) "gjendet-diamanti-me-i-madh-ne-bote-1-111-karat-25815" }