Gjendet i vrarë në shtëpi politikani gjerman, anëtar i CDU

Publikuar tek: bota, më 07:53 04-06-2019 Gjendet i vrarë në shtëpi politikani gjerman, anëtar i CDU

Hetuesit gjermanë kanë zbuluar se një politikan i njohur është gjetur i vdekur në kopshtin e tij.

 Walter Lübcke anëtar i CDU, partisë së kancelares Angela Merkel, sipas hetuesve u vra nga një plumb i qëlluar në një distancë të afërt.

Ndërsa kanë nisur një hetim penal për vdekjen 65-vjeçarit, kreu i këshillit të qarkut në qytetin e Kassel. Vetëvrasja është përjashtuar, mdërsa policia thotë se nuk kanë asnjë motiv.

"Ne jemi thellësisht të tronditur nga vdekja e papritur e mikut tonë", tha kryeu i shtetit Hesse Volker Bouffier.

Trupi i Lübcke u gjet në orën 00:30 të dielën në mëngjes (22:30 GMT të shtunën) në tarracën e shtëpisë së tij në fshatin Istha, sqaroi policia. Ai u shpall i vdekur dy orë më vonë dhe la pas gruan dhe dy fëmijë të rritur.

Lübcke ishte një anëtar lokal udhëheqës i CDU-së në shtetin qendror gjerman, duke drejtuar një nga tri rajonet rajonale të Hessenit.

_107219568_054404731-1.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012682914733887
array(1) { ["section"]=> string(64) "gjendet-i-vrare-ne-shtepi-politikani-gjerman-anetar-i-cdu-166875" }