GJENDJE E RËNDË në Iran, helmohen 721 persona

Publikuar tek: bota, më 20:21 20-05-2018 GJENDJE E RËNDË në Iran, helmohen 721 persona Foto ilustruese

Rreth 721 persona janë raportuar të helmuar në Iran, pasi kanë konsumuar një lloj kërpudhe të egër, ndërkohë që 9 persona kanë humbur jetën.

Sipas mediave vendase, rreth 190 persona ndodhen aktualisht nën shërbimin e rreptë të stafit mjekësor, ndërkohë që 523 të tjerë janë cilësuar si jashtë rrezikut për jetën.

Autoritetet kanë shpallur njëfarë gjendje emergjence, sepse 50 persona të cilët ndodhen në gjendje kritike kanë nevojë urgjente për transplant mëlçie, ndërsa në rast të kundërt ata e kanë të humbur betejën.

E gjithë kjo situatë thuhet se është krijuar pë shkak të shirave acid të cilët kanë ndikuar te bima, ndërkohë që është paralajmëruar që të gjithë qytetarët të shmangin kontaktet me të gjitha llojet e këpudhave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093309879302979
array(1) { ["section"]=> string(51) "gjendje-e-rende-ne-iran-helmohen-721-persona-121483" }