Gjergji Thimo: Si më vodhën ikonat dhe 15 kg monedha ari antike nga kokat e shtetit shqiptar

Publikuar tek: aktualitet, më 18:27 15-05-2017 Gjergji Thimo: Si më vodhën ikonat dhe 15 kg monedha ari antike nga kokat e shtetit shqiptar

Gjergji Thimo, koleksionisti i famshëm nga Korça ka rrëfyer edhe një herë dramën e madhe të jetës së tij dhe të koleksionit madhështor me vlera të larta kulturore dhe monetare të ikonave dhe sendeve të tjera antike, të cilat i kishte trashëguar dhe mbledhur nga të parët e tij.

Në një intervistë për gazetarin Adi Krasta, Thimo ka thënë se qindra ikona janë vjedhur nga qarqet greke ndërsa nga koleksioni i sekuestruar janë vjedhur ikona dhe sende të tjera nga disa nga personat më të lartë të shtetit shqiptar.

Për më tepër dëgjoni në videon më poshtë një nga intervistat më dramatike, që pak a shumë tregon një pikturë të qartë të fatit të hidhur që ka patur dhe vazhdon të ketë trashëgimia kulturore shqiptare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Operacioni “Stuhia”, sekuestrohen dy gomone të parregjistruara në Vlorë
Videoja e prishjes së urës në Vlorë, vjen reagimi i IKMT »
Article Logic
Execution time: 0.01282787322998
array(1) { ["section"]=> string(97) "gjergji-thimo-si-me-vodhen-ikonat-dhe-15-kg-monedha-ari-antike-nga-kokat-e-shtetit-shqiptar-78719" }