Gjermania dhuroi 200 palë këpucë për RENEAN, kreu i sindikatës së policëve: Efektivët vazhdojnë t’i blejnë vetë uniformat

Publikuar tek: aktualitet, më 22:14 28-11-2020 Gjermania dhuroi 200 palë këpucë për RENEAN, kreu i sindikatës së policëve: Efektivët vazhdojnë t’i blejnë vetë uniformat Sadetin Fishta

Pak ditë më parë Gjermania dhuroi 200 palë këpucë për efektivët e RENEA-s, veprim ky që u përgëzua, por që nxorri në pah dhe një herë gjendjen në të cilën ndodhet policia jonë. Kjo dhuratë e Gjermanisë solli debate të dhe reagime të shumta në spektrin social-politik në vend.

Kreu i Sindikatë së Punonjësve të Policisë, Sadedin Fishta në një intervistë për RTV Ora ka treguar se ka pasur vonesa në lidhje me pajisjen e elektivëve me veshmbathje, duke i detyruar këto të fundit ta blejnë uniformën vetë.

Fishta ka vijuar duke treguar se dy deputetë kanë kallëzuar penalisht Ministrinë e Mbrojtjes për abuzimin me tenderat e veshmbathjeve për Policinë, duke e zvarritur edhe më shumë këtë proces.

Fishta: Në fundin e vitit 2019 përfundoi tenderi i veshmbathjeve, pavarësisht se dy deputetë në maj të këtij viti bënë padi në SPAK në lidhje me padinë për tenderin, për shkak të ndryshimeve që pati nga faza e parë në atë të tenderit përfundimtar që u ul numri i artikujve që kërkoheshin në raport me tenderin e parë. Tenderi u bllokua për shkak të padisë penale që u adresua  ndaj Ministrisë së Brendshme, këtu nisin dhe vonesat e furnizimeve me veshmbathje të punonjsve të policisë.

Sot e kësaj dite një pjesë e mirë e punonjësve të policisë i blejnë vetë veshmbathjen se akoma nuk ka filluar shpërndarja e uniformave për ta. Në kuadrin e kësaj janë edhe Forcat Speciale, që janë pa uniforma.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Personat që pijnë cigare kanë imunitet ndaj Covid-19', mjekja e njohur: Duhanpirësit dhe alkoolistët e kanë...
Detaje të reja nga vrasja e ‘të fortit’ të Shkodrës sot paradite, arrestohen tre persona; mes tyre ekzukutuesi i dyshuar »
Article Logic
Execution time: 0.010473966598511
array(1) { ["section"]=> string(126) "gjermania-dhuroi-200-pale-kepuce-per-renean-kreu-i-sindikates-se-policeve-efektivet-vazhdojne-t-i-blejne-vete-uniformat-229483" }