Gjermania favorizon azilkërkuesit, nxehet debati për ligjin e ri

Publikuar tek: bota, më 13:21 28-08-2018 Gjermania favorizon azilkërkuesit, nxehet debati për ligjin e ri

Një ligj i ri pritet të miratohet në Gjermani që favorizon emigrantët që vijnë nga vendet jashtë BE-së, përfshirë këtu edhe ata kosovarë e shqiptarë.

Ministria e Brendshme në Gjermani herë pas herë ka kërkuar fuqi punëtore për këtë arsye pritet që  brenda disa muajve të miratohet një ligj prej 11 pikash.

Ky ligj mundëson kërkimin e vendeve të punës për të gjithë azilkërkuesit në Gjermani.

Por një debat i nxehtë është hapur për një nga propozimet që lejon edhe refugjatët dhe azilkërkuesit aktualë të punojnë në Gjermani, ku preken shumë shqiptarë.

Kryeministri i Landit të Zarës, që bën pjesë në partinë CDU të Angela Merkel ka propozuar një që azilkërkuesit e integruar në shoqëri të kenë të drejtën për tu punësuar.

Pra bëhet fjalë për të gjithë azilkërkuesit që kanë mësuar gjuhën dhe kanë bërë ndonjë kualifikim në shtetin gjerman.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011833906173706
array(1) { ["section"]=> string(70) "gjermania-favorizon-azilkerkuesit-nxehet-debati-per-ligjin-e-ri-132418" }