Gjermania fillon këtë javë deportimin e azilkërkuesve nga Shqipëria e Kosova

Publikuar tek: bota, më 20:45 24-11-2015 Gjermania fillon këtë javë deportimin e azilkërkuesve nga Shqipëria e Kosova

Gjermania do fillojë të deportojë këtë javë azilkërkuesit nga Ballkani Perëndimor, aplikimet e të cilëve kanë qenë të pasuksesshme.

Burimet qeveritare thane për Reuters se Berlini kishte arritur një marrëveshje me Shqipërinë, Kosovën dhe Malin e Zi për të riatdhesuar të gjithë azilkërkuesit, dokumentat e të cilëve janë skaduar ose janë shkatërruar.

Shumë azilkërkues shkatërrojnë pasaportat e tyre pas arritjes në destinacion  sepse Gjermania nuk ka mundur të kthejë rreth 30% të azilkërkuesve të rrefuzuar. Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi kanë rënë dakort për njohjen e procedurës së identifikimit gjerman dhe dokumentin e saj të përkohshëm "laissez-passer".

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010650157928467
array(1) { ["section"]=> string(82) "gjermania-fillon-kete-jave-deportimin-e-azilkerkuesve-nga-shqiperia-e-kosova-26198" }