Gjermania i refuzon azilin, 22 vjeçarja shqiptare kërcënon se do vetëvritet

Publikuar tek: bota, më 17:38 31-07-2015 Gjermania i refuzon azilin, 22 vjeçarja shqiptare kërcënon se do vetëvritet

Një ngjarje e rëndë është regjistuar në kampin e azilantëve në Fichtelsee të Fichtelbergut në Gjermani, ku një 22 vjeçare shqiptare nga Kosova ka kërcënuar se do të kryente vetëvrasje pasi autoritetet vendase i kanë refuzuar kërkesën për azil.

Pas refuzimit të kërkesës, 22 vjeçarja është ngjitur në në çatinë e qendrës së azilantëve dhe me një thikë në dorë ka kërcënuar se do të kryej vetëvrasje. Ajo është shprehur se më mirë preferon të vdesë në Gjermani sesa në Kosovë.

Mediat transmetojnë se e reja shqiptare është larguar nga Kosova nëpërmjet Hungarisë dhe më pas në Gjermani, së bashku me nënën, babain dhe dy vëllezërit e saj. Ajo ka lënë në Kosovë burrin e saj të dhunshëm, i cili ka kërcënuar disa herë se do e vriste.

Është dashur ndërhyrja e zyrtarëve të komunikimit dhe të policisë ata që kanë bërë të mundur që 22 vjeçarja të tërhiqet nga vendimi i saj. Pas dy orës mbi çati, shqiptarja është vënë nën trajtimin e mjekëve.

Prej 18 muajsh, 22 vjeçarja dhe familja e saj jetojnë në një dhomë në qendrën e azilantëve në Fichteslee.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01091194152832
array(1) { ["section"]=> string(80) "gjermania-i-refuzon-azilin-22-vjecarja-shqiptare-kercenon-se-do-vetevritet-17422" }