Gjermania kritikon Kosovën dhe Serbinë, bën thirrje për dialog

Publikuar tek: bota, më 08:07 29-11-2018 Gjermania kritikon Kosovën dhe Serbinë, bën thirrje për dialog

Qeveria e Gjermanisë u bëri thirrje qeverive të Kosovës dhe të Serbisë që të shmangin përshkallëzimin e tensioneve midis tyre dhe t'i rikthehen dialogut.

 

Zëdhënësi Steffen Seibert kritikoi edhe fushatën e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në agjencinë ndërkombëtare të policisë, Interpol, edhe Kosovën për vendosjen e taksës 100% mbi prodhimet e importuara nga Serbia.

"U bëjmë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin", tha Seibert në Berlin, duke shtuar se normalizimi i marrëdhënieve Serbi-Kosovë është parakusht për bisedimet e pranimit të Serbisë në Bashkimin Evropian, raporton DPA.

Qeveria në Prishtinë ka fajësuar, siç ka thënë, "fushatën e egër" të Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në Interpol, gjatë një votimi që është mbajtur këtë muaj, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al. 

Autoritetet kosovare, javën e kaluar, kanë rritur nga 10% në 100% taksën mbi prodhimet e importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089290142059326
array(1) { ["section"]=> string(68) "gjermania-kritikon-kosoven-dhe-serbine-ben-thirrje-per-dialog-143278" }