Gjermania legalizon martesat gay edhe pse Angela Merkel votoi kundër

Publikuar tek: bota, më 09:13 30-06-2017 Gjermania legalizon martesat gay edhe pse Angela Merkel votoi kundër

Çështja e martesave gay vazhdon të mbetet një tabu në të gjithë Europën dhe më tej. Ditën e sotme në Parlamentin e Gjermanisë është votuar për legalizimin e martesave brenda të njëjtin seks.

Që në vitin 2001, ky komunitet ka patur të drejtën civile për të bashkëjetuar, por martesat midis tyre nuk ishin bërë ende legale.

Kancelarja Angela Merkel, ka qenë kundër këtij vendimi dhe qëndrimin e saj e ka shprehur shumë herë. Ditën e sotme ajo dhe koalicioni i saj Konservator kanë votuar kundër miratimit të ligjit.

“Për mua, martesa në ligjin bazë është martesa midis një burri dhe një gruaje dhe kjo është arsyeja pse unë nuk votova në favor të këtij projektligji sot.”,-ka thënë Merkel për gazetarët.

Projektligji mori 393 vota pro, 226 kundër dhe 4 absternime, rezultate të cilat e legalizojnë përfunimisht martesën midis seksit të njëjtë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjermania, vendtakimi i dy “superfuqive” të planetit muajin e ardhshëm
Deputeti gjatë seancës parlamentare ka diçka më të "rëndësishme" për të bërë sesa të dëgjojë kolegët, shikon të pasmet seksi në femrave »
Article Logic
Execution time: 0.0094871520996094
array(1) { ["section"]=> string(74) "gjermania-legalizon-martesat-gay-edhe-pse-angela-merkel-votoi-kunder-84507" }