Gjermania lejon martesat gay, martohet çifti i parë homoseksual

Publikuar tek: bota, më 16:46 01-10-2017 Gjermania lejon martesat gay, martohet çifti i parë homoseksual

Dy burra janë bërë çifti i parë i homoseksualëve i martuar në Gjermani, në ditën kur martesa e homoseksualëve u bë e ligjshme.

Karl Kreile dhe Bodo Mende, një çift për 38 vjet, shkëmbyen zotimet e tyre në qytetin Schöneberg të Berlinit.

Zyrat e regjistrimit në disa qytete gjermane u hapën, për të lejuar që çiftet të martoheshin në ditën e parë kur ishte ligjërisht e mundur. Marrja e martesës do t'u japë çifteve homoseksualë avantazhe të njëjta taksash dhe të drejtave të adoptimit si çiftet heteroseksuale.

Gjermania ka lejuar partnerët e gjinisë së njëjtë të hyjnë në partneritete të regjistruara që nga viti 2001, por këto nuk i kanë dhënë çiftit pikërisht statusin e njëjtë në ligjin gjerman si martesa

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sherr në klub nate, shqiptari i ngul çelësin në sy rojes
Vidhte foshnjat e porsalindura dhe i shiste nëpërmjet Whatsapp-it, arrestohet »
Article Logic
Execution time: 0.011239051818848
array(1) { ["section"]=> string(68) "gjermania-lejon-martesat-gay-martohet-cifti-i-pare-homoseksual-94360" }