Gjermania në momentin më të mirë, papunësia në nivelet më të ulëta historike

Publikuar tek: bota, më 14:26 01-03-2017 Gjermania në momentin më të mirë, papunësia në nivelet më të ulëta historike

Niveli i papunësisë në Gjermani arriti nivele rekord rënieje në muajin shkurt duke treguar se ekonomia më e madhe në Evropë ka filluar vitin e ri me një rritëm shumë të mirë.

“Papunësia në muaj në nivel kombëtar ka vazhduar rënien për muajin e pestë rradhazi në shkurt me 14 000, duke rënë në 2,592 milionë të papunë  gjithësej”, njoftoi Agjencia Federale e Punës.

Niveli i qëndrueshëm i tregut të punës është një lajm i mirë për kancelaren Angela Merke që është duke u përgatitur për një seri zgjedhjesh në dis shtete kryesore në muajt në vijim që janë të rëndësishme për zgjedhejt kombëtare më 24 shtator.

Niveli i papunësisë mbeti i pandyshuar në shkurt në 5,9 për qind, që është nivlei më i ulët që prej bashkimit të Gjermanisë në vitin 1990.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Polumbares i bie të fikët në ujë, kryebashkiaku heq kollaren, hidhet në det dhe i shpëton jetën (Foto dhe Video)
Pacienti me plumb në gojë tmerron spitalin, pushtohet nga "Djalli" (Video, pamje të rënda) »
Article Logic
Execution time: 0.011317014694214
array(1) { ["section"]=> string(81) "gjermania-ne-momentin-me-te-mire-papunesia-ne-nivelet-me-te-uleta-historike-70372" }