Gjermania “parajsa” e të gjithëve, fluks aplikimesh edhe nga amerikanët dhe britanikët

Publikuar tek: bota, më 06:40 09-09-2017 Gjermania “parajsa” e të gjithëve, fluks aplikimesh edhe nga amerikanët dhe britanikët

Duket se Gjermania është kthyer “parajsa” e të gjithëve, që nga nëntori 2016, numri i shtetasve amerikanë që kërkojnë shtetësi gjermane është rritur ndjeshëm, sipas të dhënave të mbledhura nga Ministria e Jashtme Gjermane.

Numri i përgjithshëm i aplikacioneve (përfshirë ato të shtetasve amerikanë që tashmë jetojnë në Gjermani) regjistrohen çdo vit dhe të dhënat për këtë vit nuk priten të dalin para verës së vitit 2018.

“Shërbimet e qeverisë gjermane në Shtetet e Bashkuara po shohin një rritje të konsiderueshme në çështjet ligjore që lidhen me çështjet e shtetësisë”, tha ministria e brendshme në përgjigje të një pyetjeje të përfaqësuesve nga Partia e Gjelbër, shkruan Dita.

Aplikimi nuk kërkon arsyet pse amerikanët duan të bëhen shtetas gjermanë. Është fakt, megjithatë, se pas zgjedhjeve presidenciale në nëntor 2016, kërkesat e ish gjermanëve (dhe pasardhësve të tyre) që kishin privuar nazistët e qytetarëve të tyre po rriteshin ndjeshëm. Nga 92 aplikacione në tetor 2016, ato arritën 124 në muajin nëntor, 144 në dhjetor dhe 159 në janar 2017. Çdo muaj, deri në qershor, të paktën 100 njerëz që jetojnë në Shtetet e Bashkuara kanë aplikuar për shtetësi gjermane. Në përgjithësi, në tetë muajt e parë të këtij viti janë paraqitur 1,190 aplikime, ndërsa në vitin 2016 vetëm 792 janë dorëzuar.

Autoritetet gjermane gjithashtu konstatojnë se edhe numri i britanikëve që duan të marrin shtetësinë gjermane është rritur që nga referendumi mbi tërheqjen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. Vitin e kaluar, një total prej 110,400 të huajve morën shtetësinë (deri në 2,9% krahasuar me 2015) dhe shumica e tyre ishin britanikë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Meksikë, shkon në 58 numri i viktimave nga tërmeti 8.1 ballë
“Vrasësit e moshuar”, njihuni me çiftin më të famshëm të momentit »
Article Logic
Execution time: 0.011839866638184
array(1) { ["section"]=> string(89) "gjermania-parajsa-e-te-gjitheve-fluks-aplikimesh-edhe-nga-amerikanet-dhe-britaniket-91667" }