GJESTI I VEÇANTË/ Studentja 21-vjeçare krijon maska për personat me aftësi ndryshe

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:47 04-04-2020 GJESTI I VEÇANTË/ Studentja 21-vjeçare krijon maska për personat me aftësi ndryshe

Ashley Lawrence, 21-vjeç është një studente e cila studion në Universitetin Lindon Kentucky për gjuhën e shenjave.

Nisur nga fakti që puna e saj lidhet në përditshmëri me personat me aftësi të kufizuar, ajo vuri re se nga përdorimi i maskave ishte shumë i vështirë komunikimi pasi nuk mund të lexonin buzët.

Kështu që ajo vendosi të krijojë një maskë ku në pjesën e buzëve është trasparente. Ajo tha se po provon gjithashtu opsione për personat me aparate dëgjimi.

Lawrence tha se planifikon që të bëjë dhe maska të tjera dhe me ndihmën e nënës së saj dhe do t'i dhurojë tek personat në nevojë.

 

92215683_223586065401097_5080159060842512384_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0084969997406006
array(1) { ["section"]=> string(88) "gjesti-i-vecante-studentja-21-vjecare-krijon-maska-per-personat-me-aftesi-ndryshe-201303" }