Gjiganti bankar, me degë edhe në Shqipëri, planifikon të shkurtojë mijëra vende pune

Publikuar tek: ekonomi, më 12:48 13-12-2016 Gjiganti bankar, me degë edhe në Shqipëri, planifikon të shkurtojë mijëra vende pune

UniCredit, banka më e madhe e Italisë, po planifikon të mbledhë rreth 13 miliard euro dhe të shkurtojë 14,000 vende pune në dy vitet e ardhshme, në një përpjekje për të rikthyer shëndetin financiar.

Banka parashikon të përmirësojë borxhin e keq prej 18 miliard euro nga bilanci i saj duke rritur profitabilitetin, raporton Newsbomb.al.

UniCredit gjithashtu planifikon të mbyllë rreth një të katërtën e 3,800 degëve të saj. Aksionet e UniCredit, shëndeti financiar i të cilës është dukshëm më keq se rivalët e saj evropianë, ra më shumë se 5 për qind gjatë këtij viti. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089421272277832
array(1) { ["section"]=> string(88) "gjiganti-bankar-me-dege-edhe-ne-shqiperi-planifikon-te-shkurtoje-mijera-vende-pune-62505" }