Gjiknuri: Diversifikimi i burimeve energjike është jetik

Publikuar tek: aktualitet, më 14:06 17-02-2015 Gjiknuri: Diversifikimi i burimeve energjike është jetik

Janë mbledhur të martën në një tryezë ministrin e Energjitikës, Damian Gjiknuri, specialistë të fushës dhe përfaqësues të kompanive investitore, MEI dhe Socar në lidhje më projektin e gazifikimit të Shqipërisë.

“Po punojmë që të kemi një plan për tregun e gazit në Shqipëri, pasi ka një interes të madh për përdorimin e gazit si nga familjet, ashtu edhe nga shumë industri. Gjithashtu, kërkesat e Evropës për gaz janë shumë të mëdha”, ka thënë Gjiknuri.

Përfaqësuesi i kompanisë azere Socar, Ibrahim Idarov, e cilësoi si shumë të rëndësishëm projektin për gazifikimin e Shqipërisë. “Shqipëria është një vend mjaft i rëndësishëm për shtrirjen e këtij projekti, zbatimi i të cilit hap vende të reja pune në vendet ku kalon”, tha Idarov.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lirohet Adriatik Coli, “i penduari” rrëfeu krimet e “Bandës së Durrësit”
Tregu i gabit vjen në qendër, asnjë siguri për bankën; asnjë kontroll bashkie »
Article Logic
Execution time: 0.013090133666992
array(1) { ["section"]=> string(60) "gjiknuri-diversifikimi-i-burimeve-energjike-eshte-jetik-3628" }