Gjiknuri: Projekti i hekurudhës Tiranë-Durrës përfundon brenda 4 viteve

Publikuar tek: politike, më 23:48 22-01-2018 Gjiknuri: Projekti i hekurudhës Tiranë-Durrës përfundon brenda 4 viteve

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri i futuar në emisionin "Tonight Ilva Tare" foli edhe për projektin e qeverisë për hekurudhën. Ai tha se brenda mandatit 4-vjeçar të qeverisë do të zgjidhet i gjithë përmirësimi i rrjetit Tiranë-Durrës dhe me lidhje në Rinas.

“Ka filluar një projekt dhe besoj se këtë 4-vjeçar do të zgjidhet i gjithi, do të përfundojë që është përmirësimi i rrjetit Tiranë-Durrës dhe me lidhje në Rinas. Do të rritet shpejtësia, do të përmirësohet infrastrukutra hekurudhore. Jemi duke diksutuar edhe me Bashkinë e Tiranës dhe BERZH për krijimin e një zgjatimi deri në qendër, aty ku ka qenë stacioni i vjetër në mënyrë që qyetarët të kenë mundësi ta marrin trenin aty dhe të shkojnë.

Ka disa studime fizibliliteti që po i bëjmë me Greqinë dhe vendet fqinje për lidhje të mëtejshme duke përfituar edhe nga financimet e BE me perspektivë për të përmirësuar lidhjen e Shqipërisë me rrjetin europian të hekurudhës. Hekurudha ka sens sidomos për mallra dhe që janë përgjithësi me destinacione fikse. Portet, hekurudha i blejnë porteve, fabrikave të çimentove, skrapi etj. Transporti i naftës drejt portit të Vlorës. Pra ku ka sasi të mëdha ulet kostoja e transportit. Për pasagjerin hekurudha është e vështirë në gjithë botën. Pa subvenionimin e shtetit kjo nuk mbijeton. Hekurudha është e vështirë në gjithë botën”, deklaroi Gjiknuri.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0125892162323
array(1) { ["section"]=> string(77) "gjiknuri-projekti-i-hekurudhes-tirane-durres-perfundon-brenda-4-viteve-107560" }