Gjirokastër, qyteti muze në restaurim për Festifalin Folklorik Kombëtar

Publikuar tek: kulture-art, më 14:56 08-04-2015 Gjirokastër, qyteti muze në restaurim për Festifalin Folklorik Kombëtar

Qyteti i Gjirokastrës është prej disa muajsh në restaurim për Festifalin Folklorik Kombëtar që do të mbahet në këtë qytet më datat 10 -16 maj. Qyteti do të ndizet gjatë këtyre ditëve nga interpretues, rapsodë dhe talente të folklorit nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, Arbëreshët e Italisë, Turqia, Greqia, Zvicra dhe SHBA.

Në kuadër të këtij festivali Ministria e Kulturës dhe Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Gjirokastër po kryejnë punime restauruese në skenë dhe në kalanë e qytetit. Kompania e cila po punon për restaurimin e kalasë po bën pastrime dhe po krijon kushte për rilevime.

Ndërkohë po vijon puna për përzgjedhjen e grupeve pjesëmarrëse nga të gjitha trevat e Shqipërisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027657985687256
array(1) { ["section"]=> string(75) "gjirokaster-qyteti-muze-ne-restaurim-per-festifalin-folklorik-kombetar-8161" }