Gjithnjë e më shumë aksidente rrugore, INSTAT publikon shifrat për muajin maj

Publikuar tek: ekonomi, më 14:53 28-06-2017 Gjithnjë e më shumë aksidente rrugore, INSTAT publikon shifrat për muajin maj

Aksidentet rrugore në vendin tonë gjatë muajit maj janë rritur me 17.3 % krahasuar me të njëjtin muaj një vitë më parë.

Ajo që bie më shumë në sy është grupëmosha që ka shkaktuar më shumë aksidente. Në të gjithë muajt e vitit 2017 shoferët nga mosha 25-30 janë burimi kryesor i aksidenteve.

Sipas statistikave të INSTAT në maj të 2017 numërohen 176 aksidente rrugore.

Numri i të aksidentuarve është 240 persona nga 224 që ishte një vit më parë.

Në maj, aksidentet rrugore, në 73,3 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit..

Numri I të aksidentuarve për 100.000 banorë ishte afërsisht 8 persona. Krahasuar me mesataren e vitit 2016, ky numër u rrit me 3,4 %.

Qarku i Tiranës dhe të Lezhës mbajnë rekordin e aksidenteve, ndërsa Gjirokastra mbetet qarku më pak problematik.

19551049_144899909394508_88936642_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093820095062256
array(1) { ["section"]=> string(82) "gjithnje-e-me-shume-aksidente-rrugore-instat-publikon-shifrat-per-muajin-maj-84296" }