GJOBAT 10 milionëshe/ Meta kthen në Kuvend ligjin për masat ndaj televizioneve gjatë pandemisë: Cënon lirinë e shprehjes

Publikuar tek: politike, më 14:14 13-07-2020 GJOBAT 10 milionëshe/ Meta kthen në Kuvend ligjin për masat ndaj televizioneve gjatë pandemisë: Cënon lirinë e shprehjes Ilir Meta President

Presidenti Ilir Meta kthen në Kuvend ligjin për masat ndaj televizioneve gjatë pandemisë me argumentimin se një gjë e tillë cënon lirinë e shprehjes.

Sipas tij, masa prej 10 milion lekësh të vjetra është një masë e rëndë administrative.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20, datë 20.5.2020, të Këshillit të Ministrave, ‘Për disa ndryshime dhe shtesa në aktin normativ nr. 3, datë 15.3.2020, të Këshillit të Ministrave, ‘Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19’, të ndryshuar”.

Ky ligj është kthyer pasi Kuvendi, duke miratuar aktin normativ nr.20, datë 20.05.2020, të Këshillit të Ministrave që paraqitet si një akt që “lehtësonte” masat kufizuese për jo më shumë se 2 persona të pranishëm në një studio epidemie, në fakt përcakton një masë të rëndë administrative fikse, me gjobë 1 000 000 (një milion) lekë ose vendosjen e bllokimit, të pjesshëm ose të plotë, të transmetimit nga media audiovizive si dhe bllokimi dhe/ose ndalimi i funksionimit të pajisjeve, ndërkohë që gjendja e fatkeqësisë natyrore e shpallur me ligj, ka përfunduar vetëm 5 ditë pasi Kuvendi ka miratuar këtë akt”, thuhet në njoftimin e Metës.

“Sipas argumenteve shoqëruese të Dekretit, kufizimi për ruajtjen e një distance prej 2 metrash midis të ftuarve në studiot televizive është një masë e detyrueshme dhe e mirëpritur, por sanksioni ndëshkues administrativ është shproporcional.

Sipas ligjit, ky sanksion që rrezikon të çojë në ndëshkimin me pa të drejtë të mediave, jo më nga një organ i pavarur, por nga Ministria përgjegjëse për shëndetësinë që përfaqëson vullnetin politik, cenon të drejtën për informim dhe lirinë e shprehjes, të parashikuara në nenet 22 dhe 23 të Kushtetuës”, përmbyll argumentet Meta.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010924100875854
array(1) { ["section"]=> string(125) "gjobat-10-milioneshe-meta-kthen-ne-kuvend-ligjin-per-masat-ndaj-televizioneve-gjate-pandemise-cenon-lirine-e-shprehjes-213709" }