Gjykata dënon me burg minorenen 16-vjeçare, qëlloi ushtarin izraelit

Publikuar tek: bota, më 19:19 17-01-2018 Gjykata dënon me burg minorenen 16-vjeçare, qëlloi ushtarin izraelit

Ahed Tmimi është aktrivistja 16-vjeçare e cila u bë simbol i palestinezve në rezistencën e tyre kundër Izraelit.

Ajo u bë e famshme nga një video ku dukej teksa qëllonte një ushtar izraelit, dhe u arrestua në dhjetor të këtij viti. Ahed do të të qëndrojë në burg deri sa dosja e saj të zbardhet.

“Unë nuk shoh asnjë alternativë tjetër përveçse ta urdhëroj qëndrimin e saj në paraburgim deri në fund të procedurës”, u shpreh gjykatësi. “Serioziteti i fakteve për të cilat ajo akuzohet nuk ofrojnë një alternativë tjetër veç paraburgimit,” shtoi ai.

16-vjeçarja Tamini është pjesë e një videoje ku së bashku me kushëririn e saj 20-vjeçar dhunojnë një ushtar izraelit raporton Le Monde.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011215925216675
array(1) { ["section"]=> string(74) "gjykata-denon-me-burg-minorenen-16-vjecare-qelloi-ushtarin-izraelit-106931" }