Gjykata, hetim në liri Shpëtim Gjikës

Publikuar tek: aktualitet, më 10:46 26-02-2015 Gjykata, hetim në liri Shpëtim Gjikës

Ora 10:35 

Gjykata e Apelit ka vendosur masën e "detyrim paraqitje" për kryebashkiakun e Vlorës, Shpëtim Gjika. Gjykata ka dhënë të njëjtën masë edhe për dy të akuzuarit e tjerë, biznesmenin Artur Haxhi dhe shefen e urbanistikës Doriana Sulajn.

Kryetari i bashkisë së Vlorës, Gjika ka shkuar në Gjykatën e Apelit për të kërkuar lënien në fuqi të vendimit të gjykatës së Vlorës për masën e sigurisë “detyrim me paraqitje” dhe kundërshtimin e apelit të Prokurorisë.

Gjika ka thënë para trupit gjykues, përbërë nga Vasil Hanxhari, Skënder Domini dhe Gjinovefa Gaba se është i pafajshëm dhe se do e vërtetojë pafajësinë e tij.

Ora 10:00

Ka nisur seanca në Gjykatën e Apelit ndaj kryetarit të bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika.

Gjykata  e Apelit në Vlorë po shqyrton kërkesën e prokurorisë  kundërshton heqjen e masës së sigurisë “Arrest me burg” dhe zbutjen e saj në “detyrim paraqitje”

Gjika akuzohet për “shpërdorim detyre”, “falsifikim të dokumentave” dhe “veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”.

Prokuroria e akuzon kryebashkiakun Gjika  për falsifikim të lejes për një pallat 11 katësh .

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tre shpërthimet në Tiranë/ Në erë banesa e ish-shefit të Policisë, gjendet eksploziv edhe në stacionin e Unazës
Alarmi/ Gruri që vjen në Shqipëri është për kafshët, jo për bukë »
Article Logic
Execution time: 0.011866092681885
array(1) { ["section"]=> string(41) "gjykata-hetim-ne-liri-shpetim-gjikes-4472" }