Gjykata Kushtetuese rrëzon krijimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit

Publikuar tek: aktualitet, më 13:28 17-04-2015 Gjykata Kushtetuese rrëzon krijimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar sot krijimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, prezantuar si risi në fushën e hetimit në Shqipëri, nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri. Pas ankimimit të PD-së, gjykata vendosi se kjo byro nuk pajtohet me Kushtetutën shqiptare.

Rama deklaroi ditë më parë se do të sillte në Tiranë ekspertë të FBI-së për të asistuar punët e saj.

Byroja Kombëtare e Hetimit u mendua si një drejtori qendrore pranë kryeministrit me qëllim analizën e informacionit kriminal, e luftës kundër trafiqeve njerëzore, armëve eksplozive anti-terror, drejtimin e luftës kundër pastrimit të parave dhe korrupsionit.

Byroja do të kordinonte njësinë speciale të agjentëve të mbulimit, policinë shkencore dhe antikrimin kompjuterik, mbrojtjen e dëshmitarëve, policinë e shtetit. “Lajm i mirë FBI do përfshihet me ekspertizë & asistencë në terren për fillimin e mbarë të veprimtarisë antikrim të Byrosë Kombëtare të Hetimit.”, shkruante asokohe Rama në ‘’Facebook’’.

Lexo edhe:

Rama: Në Byronë Kombëtare të Hetimit do përfshijmë dhe FBI-në

Tahiri-Lu, takim për Byronë Kombëtare të Hetimit

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përmbytje edhe në Veri, nga Fierza, Komani dhe Vau i Dejës
Letra e Aldës: “Nuk të shikoj dot me sy”. Gjykata: Marjan Rroku vrau nga xhelozia e shfrenuar »
Article Logic
Execution time: 0.011910915374756
array(1) { ["section"]=> string(70) "gjykata-kushtetuese-rrezon-krijimin-e-byrose-kombetare-te-hetimit-9013" }