Gjykata Kushtetuse mban sot seancën e parë, pas tre vitesh (ÇËSHTJET QË PRESIN ZGJIDHJE)

Publikuar tek: aktualitet, më 09:12 26-01-2021 Gjykata Kushtetuse mban sot seancën e parë, pas tre vitesh (ÇËSHTJET QË PRESIN ZGJIDHJE)

Gjykata Kushtetuse do të bajë sot senacën e parë, pas më shumë se tre vitesh.

Bëhet me dije se sot në seancën e parë do të mbahet kërkesë e Gjykatës së Tiranës me objekt: “Shfuqizimi si i papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë i togfjalëshit “nga gjykata e shkallës së parë që ka dhënë vendimin në dhomën e këshillimit”, parashikuar në pikën 1 të nenit 453 të Kodit të Procedurës Penale, si dhe togfjalëshit “… i së njëjtës gjykatë”, parashikuar në pikën 3 të nenit 453 të Kodit të Procedurës Penale, të ndryshuar me ligjin nr. 35/2017.

Mësohet se janë 25 çështje të bëra gati, që do të shqyrtohen nga gjashtë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

Kujtojmë që Gjykata kushtetuse nuk ishte funksionale për tre vjet për shkak se Vettingu shkarkoi pjesën dërrmuese të anëtarëve dhe mbeti vetëm Vitore Tusha.

GjK në dhjetor u bë funskionale me emërimin e 6 anëtarëve të rinj të kësaj gjykate.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shi dhe dëborë, moti i keq mbizotëron nga veriu në jug, përmbyten mijëra hektarë tokë, evakuohen disa familje në Sukth
Arrestohet infermierja e Spitalit Infektiv në Tiranë, i vodhi paratë dhe kartën e bankës pacientit që vdiq nga Covid-19 (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.012099027633667
array(1) { ["section"]=> string(92) "gjykata-kushtetuse-mban-sot-seancen-e-pare-pas-tre-vitesh-ceshtjet-qe-presin-zgjidhje-236422" }