Gjykata mbështet vendimin e Trump, ja cilët nuk shtetas do lejohen të hyjnë në SHBA

Publikuar tek: bota, më 08:14 14-11-2017 Gjykata mbështet vendimin e Trump, ja cilët nuk shtetas do lejohen të hyjnë në SHBA

Një gjykatë e apelit në Shtetet e Bashkuara e lejon urdhrin e fundit ekzekutiv të presidentit, Donald Trump, për ndalesën e hyrjes në SHBA të udhëtarëve nga Irani dhe disa vende të tjera, me popullatë shumicë myslimane, që të bëhet fuqiplotë.

Vendimi i djeshëm e mbështet një pjesë të urdhrit të zotit Trump të datës 24 shtator të këtij viti, me të cilin shtetasve nga Irani dhe disa vendeve të tjera, nuk u lejohet hyrja, nëse ata nuk kanë lidhje të afërta në Shtetet e Bashkuara, shkruan radio "Evropa e lirë".

Këto lidhje të afërta janë definuar si raporte familjare dhe marrëdhënie “formale, të dokumentuara” me organizatat me seli në Shtetet e Bashkuara, siç janë universitetet dhe agjencitë për vendosje në SHBA.

Udhëtarët që kanë lidhje të afërta me grupet amerikane dhe individët, përfshirë gjyshërit, gjyshet, nipërit, mbesat, prindërit, bashkëshortët dhe farefisin, do të lejohen të hyjnë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ushtri gjigante në Paqësor, formacion lufte përball Koresë së Veriut
Ndalohet kuvajtiani në aeroport, policia nuk u beson syve çfarë i gjeti në valixhe »
Article Logic
Execution time: 0.01172399520874
array(1) { ["section"]=> string(88) "gjykata-mbeshtet-vendimin-e-trump-ja-cilet-nuk-shtetas-do-lejohen-te-hyjne-ne-shba-99473" }