Gjykata Supreme legalizon martesat brenda të njëjtit seks në të gjithë Amerikën

Publikuar tek: bota, më 16:21 26-06-2015 Gjykata Supreme legalizon martesat brenda të njëjtit seks në të gjithë Amerikën

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vendosur që martesat brenda së njëjtës gjini të jenë të ligjshme në të gjitha shetet e Amerikës, duke deklaruar se refuzimi për dhënien e licencës për çiftet homoseksualë dhe lezbike është shkelje e kushtetutës.

Ky vendim historik do të prodhojë ndryshime në ligjet që rregullojnë martesën në shumë shtete. 36 shtete amerikane tashmë e lejojnë martesën brenda të njëjtit seks, të cilat mbulojnë 70 përqind të popullsisë amerikane.

Vendimi i sotëm do të thotë se ndalimi i martesave brenda të njëjtit sesk, duhet të përfundojë edhe në Alabama, Arkansas, Xhorxhia, Kentucky, Luiziana, Michigan, Misisipi, Misuri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, Tenesi dhe Teksas.

Lexo edhe: Legalizimi i martesave gay/ Obama: Dashuria triumfoi, fitore për Amerikën 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013428926467896
array(1) { ["section"]=> string(85) "gjykata-supreme-legalizon-martesat-brenda-te-njejtit-seks-ne-te-gjithe-ameriken-14701" }