Gjyqi ndaj imamëve, i akuzuari këndon syre në sallë dhe vazhdon predikimet

Publikuar tek: aktualitet, më 08:53 16-06-2015 Gjyqi ndaj imamëve, i akuzuari këndon syre në sallë dhe vazhdon predikimet

Gjykata e Kimeve të Rënda ka marrë në pyetje dëshmitarët në gjyqin që po zhvillon ndaj imamëve të akuzuar për terrorizëm. Në nisje të sencës gjyqësore  Fadil Muslymani, i cili nuk ka paranuar të ketë avokat, me pretendimin se  e mbron Allahu, ka kënduar sure nga Kurani. Eshtë hera e parë që ndodh një gjë e tillë në sallën e gjyqit, ndërkohë që gjyqtari nuk ka mundur të bëjë asgjë, por thjesht të vazhdojë gjykimin e çështjes. Myslimani, ndërkohë ka vazhduar me predikimin në sallën e gjyqit.

Ndërsa dëshmitari Besmir Duka ka deklaruar se e njeh Myslimanin dhe se  duke pasur shoqëri me të  ka filluar të predikojë edhe fenë e Islamit.

"E njoh Muslimanin , e kam pasur fqinj.Për shkak të tij kam filluar të predikoj edhe fenë Islame" tha ai.

Prokuroria e Krimeve të Rënda pretendon se 9 imamët e arrestuar, me role të ndara  kanë rekrutuar  shqiptarë në Siri si pjesë e  grupimeve xhihadiste.Seanca e rradhës ndaj tyre do të mabahet më 23 qershor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tre gra të dhunuara marrin "urdhëra mbrojte", tre të arrestuar për "ndërtim pa leje", dy për "shkelje të rregullave të qarkullimit"
Avokati i Becchetit flet nga Londra: Akuza për biznesmenin, vetëm për t’i mbyllur gojën Agonset »
Article Logic
Execution time: 0.011136054992676
array(1) { ["section"]=> string(79) "gjyqi-ndaj-imameve-i-akuzuari-kendon-syre-ne-salle-dhe-vazhdon-predikimet-13705" }