Gjyqtar i përkohshëm i SPAK, vettingu shkarkon nga detyra Bib Ndrecën

Publikuar tek: aktualitet, më 10:15 18-01-2021 Gjyqtar i përkohshëm i SPAK, vettingu shkarkon nga detyra Bib Ndrecën Gjyqtari Bib Ndreca

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) shkarkon nga detyra gjyqtarin e përkohshëm të SPAK, Bib Ndreca. Procesi i rivlerësimit ndaj tij u krye nga trupa e përbërë nga Xhensila Pine, Etleda Çiftja dhe Pamela Qirko.

Gjyqtari Bib Ndreca ka mbaruar Shkollën e Magjistraturës në vitin 2009 dhe është emëruar gjyqtar në Gjykatën e Tropojës. Në vitin 2013, Ndreca është emëruar kryetar i Gjykatës së Pukës, ndërsa në vitin 2015 është dekretuar si anëtar i Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda.

Ndreca ishte gjyqtar i përkohshëm në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Për një emërim të përhershëm, atij i duhet të kalonte me sukses procesin e vetingut.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Audi” përplaset me trafikndarësen në mbikalimin e Rinasit, bllokohet rruga dhe krijohen radhë të gjata makinash
Kërcënohen shqiptarët me 'prerje kokash', arrestohet 26-vjeçarja nga Podgorica »
Article Logic
Execution time: 0.011772871017456
array(1) { ["section"]=> string(75) "gjyqtar-i-perkohshem-i-spak-vettingu-shkarkon-nga-detyra-bib-ndrecen-235406" }