Gjyqtarët prej 1 viti shkelin kushtetutën, shpërthen gazetari: Pushimet as vettingu s’ja prish dot togave të zeza

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:07 03-07-2017 Gjyqtarët prej 1 viti shkelin kushtetutën, shpërthen gazetari: Pushimet as vettingu s’ja prish dot togave të zeza

Gazetari Arsen Rusta shpreh revoltën për faktin që gjyqtarët prej një viti shkelin kushtetutën.

Ata shehin vendimet në kundërshtim me nenin 146 që i detyron të shpallin publikisht çdo vendim.

“Pushimet as vettingu, s’jua prish togave të zeza”, shkruan gazetari Rusta.

KOMENTI I PLOTË:

Ta fala reformes ne drejtesi se pushimet as vettingu sja u prish dot togave te zeza, te cilet shkelin KUSHTETUTEN

nenin 146!!!

Fshehin vendimet duke shkelur nenin 146, i cili i detyron te shpallin publikisht cdo vendim.

Prej me shume se 1 viti ne fuqi eshte kushtetuta e re e cila i detyron ata qe vendime per cdo gjyq ti shpallin publikisht.

Por kjo gje ndodh 1 ne 100 gjyqe pasi ne pjesen me te madhe ne 90% e tyre jo qe publiku nuk lejohet por as media as gazetaret as kamera.

Gjykata e larte si lejon kamerat, gazetaret sipas rastit.

Gjyjata e krimeve te renda, vetem 7 gjyqtare skane asnje problem me kamerat dhe na lejojn te tjeret JO dhe sjapin asnje pergjigje, perse?

Apeli i krimeve te renda si lejon kamerat ne asnje seance apo vendim.

Gjykata e Tiranes, vetem 10 gjyqtar te lejojne te filmosh seancat dhe vendimet e tyre.

Kjo gjykate ka mbi 150 gjyqtar!

Apeli i Tiranes shume pak gjyqtar bejne seanca publike me pranine e kamerave ( ironi apo koicidence) Gjin Gjoni eshte nje nga gjyqtaret qe i lejon kamerat gjithmon.

Gjykatat e rretheve ne terr te plote (tek tuk lejohet ndonje filmim)

E vetmja Gjykate qe lejon kamerat ne seanca eshte gjykata kushtetuese, por kur nga fillimi shkelet pikerisht kushtetuta, a ka me vlere?!

E dini si pergjigjen ne pak raste keta qe sduan kamerat "sdalim bukur, sduan palet, mbrojm privatesine, etc etc por kur shkelin kushtetuten keta thjesht certifikojn vendimet e padrejta pa folur per $

Tani jo qe kamerat i hoqen por kane bllokuar dhe faqet e internetit.

#reformanedrejtesinismeshkelje

n_en.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038676977157593
array(1) { ["section"]=> string(117) "gjyqtaret-prej-1-viti-shkelin-kushtetuten-shperthen-gazetari-pushimet-as-vettingu-s-ja-prish-dot-togave-te-zeza-84803" }