Gjysma e ministrave të Cameron, kanë studiuar në shkolla private

Publikuar tek: bota, më 16:55 14-05-2015 Gjysma e ministrave të Cameron, kanë studiuar në shkolla private Kabineti i ri i David Cameron

Pas fitores së zgjedhjeve David Cameron krijoi qeverinë e tij, dhe në bazë të lajmeve për emrat e Amber Rudd dhe Priti Patel, ka pasur shumë lajme dhe mbi kryebashkiakun e Londrës Boris Johson që do të ndjekë tashmë mbledhjet e kabinetit. 

Më parë, ishin vetëm 8 gra në cabinet nga 33 ministra apo 24 përqind. Numri i tyre u rrit në qeverinë e re duke shkuar në 10 apo 31 përqind, duke u konsideruar si arritje.

The Guardian vë në dukje se në kabinetin e vjetër 45 përqind e ministrave kishin shkuar në shkollë privave, ndërkohë që 58 përqind kanë mbaruar Oxbridge.

Nga 32 qeveritarët që do të ndjekin tani mbledhjet e kabinetit, gjysma e tyre janë edukuar në një shkollë private, në një pikë të jetës së tyre. 50% e kabinetit të ri kanë ndjekur Oxfodin apo Cambridge krahasuar me 58 përqind që ishte më parë. Ndërkohë që 34 përqind e kabinetit të ri ka shkuar në Universitetin Russell Group.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011741161346436
array(1) { ["section"]=> string(69) "gjysma-e-ministrave-te-cameron-kane-studiuar-ne-shkolla-private-11173" }