Godina e TEATRIT KOMBETAR është e kopjuar… Dhe kopja vjen nga….KOREJA E JUGUT (FOTOT KRAHASUESE)

Publikuar tek: kulture-art, më 16:02 13-03-2018 Godina e TEATRIT KOMBETAR është e kopjuar… Dhe kopja vjen nga….KOREJA E JUGUT (FOTOT KRAHASUESE) Kopja nga Koreja e Jugut për Teatrin Kombëtar

Nuk ka përfundimisht asnjë ide origjinale që të jepet nga arkitektët për një vepër publike. Dhe siç zbulohet, projekti ynë i Teatrit Kombëtar, shpalosur dje në mënyrë të bujshme, është KOPJA e një vepre në Korenë e Jugut.

Bëhet fjalë për kopjimin e të njëjtës godinë të Busan Opera House, siç kuptohet nga ajo që është hedhur në letër nga studio e projektit në Tiranë dhe ajo që gjendet për Operan në Korenë e jugut, raporton newsbomb.al.
Do të duhet në fakt që në vend çdo studio të vinte me një ide të re. Por sic duket Shqipëria është një vend ku riciklohen idetë e konsumuara të arkitekturës së tashme e ku ndoshta do të duhet të ruheshin avangardat e së shkuarës.

Eshtë studio daneze Bjarke Ingels dhe studio Big që ka bërë projektin e teatrit shqiptar. Ndërsa për teatrin e Koresë së Jugut është kujdesur një studio ukrainase. Thuajse gjithcka është bërë njëlloj. Ajo që ndryshon ështe se opera e Koresë së Jugut eshte vendosur buze detit, e jona, në qendër të Tiranës.
/NEWSBOMB.AL/

Fotot krahasuese

t_copy.jpg

 

te2_copy.jpgte1_copy.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032703876495361
array(1) { ["section"]=> string(99) "godina-e-teatrit-kombetar-eshte-e-kopjuar-dhe-kopja-vjen-nga-koreja-e-jugut-fotot-krahasuese-113135" }