Goditet banda shqiptare e drogës në Itali, 36 të arrestuar

Publikuar tek: bota, më 13:28 19-01-2017 Goditet banda shqiptare e drogës në Itali, 36 të arrestuar

Të paktën 36 shqiptarë janë arrestuar në Itali pasi akuzohen se janë pjesë e një klani të specializuar në tregtinë e drogës.

Mësohet se ky operacion i madh anti-drogë kryer nga skuadra e Perugias ka nisur më 18 janar dhe drejtohet nga Marco Waffles dhe hetimi është i koordinuar nga prokurori Antonella Duchini i Drejtorisë së Qarkut Anti-Mafia të Perugia.

Klani kishte arritur një nivel të rëndësishëm në fushën e marketingut të kokainës në qytete.

Policia italiane ka sekuestruar disa kilogramë ‘pluhur të bardhë’ dhe mijëra euro.

E gjitha ka filluar në vitin 2013 pas zbulimit të një sasie kokaine në një kuti me këpucë nga Amerika Latine.

Menjëherë filluan hetimet që çuan në trafikun e zbulimit të heroinës. Grupi i shqiptarëve kishte gjithashtu armë dhe një numër shitësish droge me pagesë që vepronin në Perugia dhe Corciano.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026089191436768
array(1) { ["section"]=> string(63) "goditet-banda-shqiptare-e-droges-ne-itali-36-te-arrestuar-66006" }