Gra që janë vrarë nga partnerët e tyre, FRANCA shifra REKORD në 2019, ja kë fajësojnë kritikët

Publikuar tek: bota, më 17:45 22-11-2019 Gra që janë vrarë nga partnerët e tyre, FRANCA shifra REKORD në 2019, ja kë fajësojnë kritikët

Të dhënat më të fundit të Eurostat kanë dalë në përfundimin se vetëm për gjatë vitit 2019 137 gra në Francë janë vrarë nga partneri i tyre.

Vitin e kaluar shifra ishte 121 dhe tashmë ka pësuar një rritje.

Për sa i përket vendeve sipas Eurostat rezulton se nga viti 2017, vendin e parë e mban Gjermania, më pas me pak diferencë Franca dhe poshtë saj vende të tjera si Anglia, Italia, Spanja apo Zvicra.

Në shtetin francezë kritikët mendojnë se shkak i këtij rezultati është mosarritja e vendit për tu përballur me krizën. Kjo e fundit ka sjellë edhe dhunë në familje.

Një shkak tjetër mendohet se është edhe shoqëria, gjuha e së cilës dominohet nga meshkujt. Rregullat e gramatikës frënge japin formën mashkullore të një përparësie emërore mbi femrën.

Ndërsa së fundmi aktivistët po përgatiten të dalin në rrugë për një protestë masive ditën e nesërme më 23 nëntor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Themeluesi i “Telegram” jep ALARMIN: Fshini menjëherë WhatsApp nga telefoni juaj!
Akuzat për pedofili ndaj priftit belg, OKB pezullon punën e shoqatës bamirëse katolike në Afrikë (INVESTIGIMI) »
Article Logic
Execution time: 0.010450839996338
array(1) { ["section"]=> string(99) "gra-qe-jane-vrare-nga-partneret-e-tyre-franca-shifra-rekord-ne-2019-ja-ke-fajesojne-kritiket-186838" }