Grabitën 100 milionë dollarë në internet, policia shkatërron bandën kibernetike

Publikuar tek: bota, më 19:24 16-05-2019 Grabitën 100 milionë dollarë në internet, policia shkatërron bandën kibernetike Foto ilustruese

Një bandë kriminale ndërkombëtare kibernetike, e cila përdori viruse kompjuterike për të vjedhur 100 milion dollarë u shkatërrua falë një operacion të koordinuar nga Europoli, autoritetet e SHBA, Bullgarisë, Gjermanisë, Gjeorgjisë, Moldavisë dhe Ukrainës.

Grupi i hakerave infektonte kompjuterët e viktimave dhe më pas vidhte kredencialet e llogarive bankare.

Agjencia europiane e policisë Europol, tha se rrjeti kriminal kibernetik i quajtur ‘GozNym’, akuzohet për sulm kibernetik të mbi 41 mijë viktimave dhe për pastrimin e parave të vjedhura në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera.

Të akuzuarit u zbuluan pasi i kishin paraqitur aftësitë e tyre të vjedhjes në një forum rus me profil teknologjik. Detajet e operacionit u zbuluan në selinë e Agjencisë Europiane të Policisë Europol në Hagë.

Prokuroi amerikan Scott Brady tha se hetimi i realizuar nga agjencitë e disa vendeve ishte i pashembullt, veçanërisht në aspektin e bashkëpunimit ndërkufitar. Sipas prokurorit amerikane pesë shtetas rusë, ndaj të cilëve janë ngritur akuzat, janë ende në arrati.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013561964035034
array(1) { ["section"]=> string(85) "grabiten-100-milione-dollare-ne-internet-policia-shkaterron-banden-kibernetike-164602" }