Grabitja e tokës, Qytetarët: Pseudopronarët na kanë vjedhur 50 mijë m2 tokë në Ujë të Ftohtë

Publikuar tek: aktualitet, më 13:58 13-04-2015 Grabitja e tokës, Qytetarët: Pseudopronarët na kanë vjedhur  50 mijë m2 tokë në Ujë të Ftohtë Me të kuqe toka që pronarët pretendojnë se u është grabitur

Rreth 300 familje në Vlorë denoncojnë grabitjen e pronës së tyre në Ujë të Ftohtë. Sipas përfaqësuesve të këtyre familjeve bëhet fjalë për 50 mijë metër katrorë tokë, të cilat janë grabitur nga ‘’psedudo-pronarë’’ siç ata i quajnë, që kanë bashkëpunuar me ish-kryetarë të gjykatës dhe ish-prokurorë si dhe ndërtuesit e pallateve.

“Dosja e këtyre pseudopronarëve nuk ekziston absolutisht ne komisionin e kompensimit te pronave. Vendimi i Komisionit të Kthimit të Pronave është tërësisht i falsifikuar pasi në këtë zonë rezultojnë të tjerë pronarë:a)banorët të cilët jane kompensuar ne bazë të ligjit nr.7501, b)shoqëria aipa italiane (e cila ne vitin 1941-1942 ka firmosur dokumentet e shpronësimit të pronarëve të atëhershëm,nga të cilët ka blerë tokën,dokumente këto që ndodhen edhe ne hipoteken e rrethit Vlorë dhe ku nuk rezulton emri i pronarëve të tanishëm që kanë grabitur tokën), c)familjet Çili dhe Strati në tokën e të cilëve ndodhen edhe vilat e njohura Koleka dhe Koculi”, denoncojnë qytetarët.

Siç edhe bëjnë publike, denoncuesit thonë se I janë drejtuar 4 herë Prokurorisë së Vlorës, por çështja është pushuar ‘’si rezultat i implikimit në afera korruptive te vetë ish-kryetarëve të gjykatës dhe ish-prokurorëve”.  “Këta janë joshur nga shpërblime në formën e dyqaneve dhe hyrje pallatesh. Banorët i kanë paditur këta zotërinj dhjetra herë por ky grup i strukturuar mafiozësh e mbyllin çështjen në bashkëpunim me pronarët e firmave të ndërtimit.”, theksojnë banorët.

Denoncuesit kërkojnë sekuestrimin e pallateve të ndërtuara, verifikimin e dokumenteve dhe reagimin e institucioneve shtetërore, pasi sipas tyre ka informacione se mbi pronën që pretendohet si e tyre do të realizohen të tjera ndërtime të paligjshme.

tokaegrabiturujeiftohte0

Dokumentet e pronësisë së disa prej pronarëve

tokaegrabiturujeiftohte2

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja si do duket autostrada Tiranë-Durrës (Foto)
Plagos berberin pasi i ngacmoi gruan, vijojnë zënkën edhe në spital »
Article Logic
Execution time: 0.012241840362549
array(1) { ["section"]=> string(95) "grabitja-e-tokes-qytetaret-pseudopronaret-na-kane-vjedhur-50-mije-m2-toke-ne-uje-te-ftohte-8576" }