Grabitja në Rinas, dy nga katër të arrestuarit ish-pjesëtar të ushtrisë, tjetër aksion në Farkë (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:48 14-02-2017 Grabitja në Rinas, dy nga katër të arrestuarit ish-pjesëtar të ushtrisë, tjetër aksion në Farkë (EMRAT)

Kanë mbërritur në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës dy nga të arrestuarit si të dyshuar për grabitjen e parave të Bankës Kombëtare Tregtare, më 9 shkurt, në rrugën e Rinasit.

Dy të arrestuarit mësohet se janë ish-pjesëtar të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Neim Avdulaj dhe Ditjon Memlika. Ata kanë marrë pjesë në operacionet e Shqipërisë në kuadër të NATO-s dhe dyshohet se janë gjithashtu autorë të grabitjeve të tjera që kanë ndodhur në vend.

Gjatë aksionit të organizuar sot nga Policia e Shtetit në Prezë dhe Vorë janë arrestuar edhe dy persona të tjerë, duke e çuar numrin në katër: Fatjon Xhyliu, Ditjon Memlika, Neim Avdulaj dhe Ernest Kupa.

Gjithashtu janë sekuestruar rreth 40 mijë paund në apartamentin në Vorë, që dyshohet se janë pjesë nga paratë e BKT-së. Një tjetër aksion është duke u zhvilluar aktualisht në Farkë të Tiranës ku dyshohet se fshihet një tjetër autor dhe një tjetër ndodhet në kërkim nga policia: Shtetasit me iniciale M.A., dhe Ç.A.

Nga informacionet parapraka mësohet se grabitja ka qenë e organizuar së bashku me punonjësit e policisë private dhe kanë pikërisht këta të fundit që kanë dhënë informacione për policinë pas ngjarjes. Ndërkohë dyshohet se ka patur rrjedhje të informacionit nga operacioni i policisë për shkak të shumë së vogël të parave të gjetura, në një kohë që janë grabitur 3.2 milionë dollarë. Mendohet se grabitësit kanë patur informacion për aksioni dhe kanë zhdukur paratë.

FOTO 1

FOTO 2

*Emrat e të arrestuarve

16777045_1968917373338789_1073254066_o.jpg

16731818_1968916683338858_963149786_o.jpg

16763497_10210366152889254_1377625637_o.jpg

16763874_10210366030206187_1194301467_o.jpg

16732020_10210366028366141_799293734_o.jpg

16735756_10210366031246213_1415451059_o.jpg

16731619_10210366154289289_1173059491_o.jpg

16734924_10210366154609297_645770699_o.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohet personi që u dha informacion grabitësve të 3.2 milion dollarëve (Emri)
Këta janë katër të arrestuarit për grabitjen e 3.2 milionë dollarëve, dy të tjerë në kërkim (EMRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.011609077453613
array(1) { ["section"]=> string(105) "grabitja-ne-rinas-dy-nga-kater-te-arrestuarit-ish-pjesetar-te-ushtrise-tjeter-aksion-ne-farke-emrat-68704" }