Gratë që pinë birrë janë më të lumtura, studimi zbulon cilat janë arsyet

Publikuar tek: bota, më 16:19 25-05-2020 Gratë që pinë birrë janë më të lumtura, studimi zbulon cilat janë arsyet Ilustruese

Konsumi i birrës ndikon pozitivisht në shëndetin e grave.

 

Ky është konkluzioni i nxjerrë nga një studim i bërë qendra kërkimore në Universitetin e Göteborgut në Suedi në të cilin theksohet se gratë që pinë birrë argëtohen më shumë. Kësisoj zvogëlojnë rrezikun e atakeve në zemër.

Kjo vjen për shkak se nga konsumi i lartë i birrës gratë flasin më shumë me miqtë, shkëmbejnë këshilla dhe sugjerime duke bërë që lirohen nga serotonina.

Serotonina është substanca përgjegjëse për gëzimin dhe mirëqenien, e cila largon pakënaqësitë e ditës, çka sjell shijim të momentit në maksimum.

Sipas hulumtimit gratë që konsumojnë birrë një herë ose dy herë në javë janë 30% më pak të prirura për të vuajtur krahasuar me ato që nuk e bëjnë këtë gjë. Sakaq në studim theksohet se rreth 85% e grave që pinë birrë janë më të lumtura se gratë e tjera që nuk konsumojnë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019410133361816
array(1) { ["section"]=> string(78) "grate-qe-pine-birre-jane-me-te-lumtura-studimi-zbulon-cilat-jane-arsyet-207751" }