Gratë saudite tani kanë të drejtë të ngasin makinën por ende janë të privuara nga këto gjëra

Publikuar tek: bota, më 17:07 27-09-2017 Gratë saudite tani kanë të drejtë të ngasin makinën por ende janë të privuara nga këto gjëra

Për herë të parë pas kaq shumë vitesh  gratë Saudite lejohen të drejtojnë makinën.

Sipas njoftimit thuhej se së fundmi femrat Saudite nuk do të ndalen më të të ngasim automjete. Ndryshimi është bazuar në një dekret mbretëror që thotë: 'Dekreti mbretëror do të zbatojë dispozitat e rregulloreve të trafikut, duke përfshirë dhënien e patentë shoferëve për burra dhe gra.' Kjo do të hyjë në fuqi në qershor të vitit të ardhshëm dhe shënon një moment special.

 Megjithatë ka një listë të gjërave që gratë Saudite nuk mund të bëjnë.

 Çfarë mund të bëjnë gratë saudite:

Ato mund të votojnë në zgjedhjet lokale.

 - Gratë hedhin së pari votat gjatë zgjedhjeve komunale në vitin 2015 dhe u lejuan gjithashtu të bëjnë fushatë për zyra publike. Por kandidateve femra nuk u lejuan të flisnin me votuesit meshkuj dhe nuk mund të kishin burra dhe gra të përziera në zyrat e tyre të fushatës. Të emërohet në Këshillin Konsultativ.

- Të paktën 17 gra janë zgjedhur gjatë votimit komunal të vitit 2015. Mbreti Abdullah i ndjerë lëshoi ​​një dekret duke urdhëruar që të paktën 20% të vendeve në Këshillin Konsultativ ta lënë mënjanë për gratë.

- Në vitin 2012, Arabia Saudite dërgoi dy femra në Lojërat Olimpike dhe në 2016, ai dërgoi katër.

 Gratë saudite nuk mund të bëjnë:

Nuk mund të martohen ose divorcohen pa lejen e meshkujve të tyre kujdestarë.

S’mund të udhëtojnë, të hapin  një llogari bankare, të ose të bëjnë kirurgji pa lejen e kujdestarëve meshkuj.

Nuk mund të vishen si të duan, duhet të veshin gjëra të mbuluara e ngjyra të zeza kryesisht.

Nuk mund  të mbajnë kujdestarinë e fëmijëve të tyre pas divorcit pa mbushur moshën shtatë vjeç djemtë dhe nëntë vajzat.

S’mund të aplikojnë për pasaportë pa lejen e një kujdestari mashkull.

S’mund të hanë  në restorante që nuk kanë një zonë të veçantë për familjet.

ffffgdfdfgdfgdfgdf.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 1 milion njerëz do vdisnin brenda një orë nëse Korea e Veriut lëshon raketat
Tronditëse: Vogëlushi i diagnostikuar me kancer shpërthen në të qara pasi braktiset nga e ëma »
Article Logic
Execution time: 0.011595964431763
array(1) { ["section"]=> string(98) "grate-saudite-tani-kane-te-drejte-te-ngasin-makinen-por-ende-jane-te-privuara-nga-keto-gjera-93894" }