Grek apo italian? Eshtrat e ushtarit të gjetur në Dragot shkaktojnë debat

Publikuar tek: aktualitet, më 18:55 22-01-2018 Grek apo italian? Eshtrat e ushtarit të gjetur në Dragot shkaktojnë debat

Ministria e Jashtme greke ka deklaruar se menjëherë pas nisjes së gërmimeve në fshatin Dragot të Tepelenës janë zbuluar edhe eshtrat e para të një ushtari grek.

Por megjithëse verifikimi i përket ekspertëve, Ministria e Jashtme greke ka postuar fotografitë e eshtrave si dhe të një pllake metalike me numra identifikimi.

Ajo që bie në sy është se në pllakë është shkruar me gërma latine “GRECO”, që mund të nënkuptojë “grek” në gjuhën italiane, por nuk përjashtohet mundësia që eshtrat t’i përkasin një ushtari italian, pasi mbiemri “Greco” është tepër i përhapur në Itali.

Të tjera shenja identifikimi në medalion janë shkronjat “2095 P” dhe “CAP LE”, për gradën (Caporale - tetar).

Megjithatë, të gjitha këto shenja identifikimi do të kishin vlerë nëse ushtari grek do të ishte varrosur nga italianët. Dhe kjo sërish u takon ekspertëve për ta verifikuar dhe jo institucioneve politike.

asdfwefwf3f.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zgjidhen me short 10 kandidatët për KLP dhe KLGJ (LISTA ME EMRAT)
Studentët e drejtësisë kërkojnë drejtësi, nesër homazhe për Arielën »
Article Logic
Execution time: 0.011668920516968
array(1) { ["section"]=> string(79) "grek-apo-italian-eshtrat-e-ushtarit-te-gjetur-ne-dragot-shkaktojne-debat-107535" }