Grekët përzënë nga Korfuzi nxënësit shqiptarë sepse kënduan “Kuq e Zi” të Elvana Gjatës (Video)

Publikuar tek: aktualitet, më 19:50 30-05-2017 Grekët përzënë nga Korfuzi nxënësit shqiptarë sepse kënduan “Kuq e Zi” të Elvana Gjatës (Video)

Ksenofobia dhe racizmi i kanë zënë sërish vendin mikpritjes në Greqi, ku në një rast të paprecedent banorët e Korfuzit kanë demonstruar anën e tyre më negative duke përzënë nga ishulli grek dhjetra të rinj dhe të reja shqiptarë të cilët kishin shkuar për pushime.

Gjimnazistët nga Shqipëria zgjodhën ishullin e Korfuzit për të kaluar disa ditë pushime të organizuara nga shkolla e tyre por janë detyruar të kthehen sërish në atdhe, dhe shkak është bërë kënga që kanë zgjedhur të këndojnë gjatë qëndrimit në hotel, raporton Newsbomb.al.

Gjimnazistët kanë kënduar “Kuq e Zi”, të Elvana Gjatës, këngë që është kthyer në himnin e tifozëve gjatë ndeshjeve të kombëtares shqiptare.

Por pronarët grekë të hotelit ku qëndronin gjimnazistët shqiptarë janë ndjerë të provokuar dhe i kanë përzënë ata nga hoteli.

Sikur të mos mjaftonte kjo, urrejtja e fqinjëve ka vazhduar edhe më tej, teksa pronarët grekë kanë komunikuar me të gjitha hoteleritë e tjera duke i bindur të mos i ofrojnë strehë nxënësve shqiptarë, shkruan Newsbomb.al

Të mbetur pa hotel, gjimnazistët janë detyruar të nderpresin pushimet dhe të kthehen në atdhe. /Newsbomb.al

Në videon më poshtë kronika e një televizioni grek për ngjarjen:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nëse ju mërzitet jeta në tokë, tani keni një tjetër planet të banueshëm
Skandali, ryshfet 500 mijë lekë për të ndërtuar shtëpinë tënde »
Article Logic
Execution time: 0.010975122451782
array(1) { ["section"]=> string(97) "greket-perzene-nga-korfuzi-nxenesit-shqiptare-sepse-kenduan-kuq-e-zi-te-elvana-gjates-video-80576" }